Na 12. međunarodnoj izložbi sira u austrijskoj pokrajini Tirol, u jakoj konkurenciji 409 vrsta sireva iz Austrije, Njemačke, Švicarske, Holandije, Španije, Francuske, Mađarske, Italije, Luksemburga, Hratske, Slovenije i BiH, najviše zlatnih medalja, čak tri, osvojili su sirevi iz BiH. Zlatne medalje su u konkurenciji 109 "seljačkih sireva" (neindustrijskih) dobili prozorski sir mljekare ZZ ProMilk, vlašićki i livanjski eko-sir Puđa. Dobiti zlatnu medalju u ovako jakoj konkurenciji je veoma dobro, a još bolje kad se dobiju tri. Sretni smo i ponosni. BiH je jedina dobila tri zlatne medalje premda je ovo prvi put da izlažemo ovdje, izjavio je predsjednik Udruženja proizvođača sira u BiH Omer Mrakić, ističući pomoć USAID/SIDA FARMA proizvođačima bh sireva.
Na 12. međunarodnoj izložbi sira u austrijskoj pokrajini Tirol, u jakoj konkurenciji 409 vrsta sireva iz Austrije, Njemačke, Švicarske, Holandije, Španije, Francuske, Mađarske, Italije, Luksemburga, Hratske, Slovenije i BiH, najviše zlatnih medalja, čak tri, osvojili su sirevi iz BiH. Zlatne medalje su u konkurenciji 109 "seljačkih sireva" (neindustrijskih) dobili prozorski sir mljekare ZZ ProMilk, vlašićki i livanjski eko-sir Puđa.
- Dobiti zlatnu medalju u ovako jakoj konkurenciji je veoma dobro, a još bolje kad se dobiju tri. Sretni smo i ponosni. BiH je jedina dobila tri zlatne medalje premda je ovo prvi put da izlažemo ovdje, izjavio je predsjednik Udruženja proizvođača sira u BiH Omer Mrakić, ističući pomoć USAID/SIDA FARMA proizvođačima bh sireva.
Mrakić je dodao da se uprkos kvalitetu i sve većoj prepoznatljivosti bh. sireva još uvijek čeka na njihova licenciranja i brendiranja kako bi se mogli nesmetano izvoziti u zemlje EU. Kontakti sa austrijskim proizvođačima i distributerima sireva su uspostavljenji, kao i sa još nekima, pa se samo čeka da država odradi svoj dio posla kako bi naši sirevi mogli u izvoz.
Mrakić je istakao da se za vlašićki sir već interesuju Turci ali da valja poraditi na nesmetanom kopnenom transportu do Turske preko teritorija zemalja članica EU. Interes je pokazan i za livanjske sireve, pogotovo u Hrvatskoj, Italiji, Austrji, Njemačkoj, Norveškoj i drugim zemljama, ali kamo ne mogu dok ne dobiju potrebnu papirologiju, a na čemu se radi već nekoliko godina, što je za proizvođače livanjskoog i drugih bh sireva presporo.
Puđa brži od države
Stipe Puđa, proizvođač livanjskog sira je jedini od Livnjaka koji je probio barijeru prema zemljama EU jer je prije izvjesnog vremena otvorio pogon za proizvodnju livanjskog i dalmatinskih sireva i u susjednoj Dalmaciji, kod Trilja, odakle plasman ide nesmetano pošto je Hrvatska članica EU.